TJ Dynamo Liberec
Navigace: Lukostřelecký klub Liberec > Lukostřelba trochu jinak

Lukostřelba trochu jinak

Lukostřelba je velice elegantní a ekologický sport. Na první pohled zdánlivě nenáročný, ale opak je pravdou. Dobrý lukostřelec musí mít přirozený talent, fyzickou sílu,(špičkový lukostřelec během jednoho střeleckého tréninku natahá pažemi mnohdy 2 až 3 tuny!! ) dobrou nervosvalovou fyzickou, zrakovou, pocitovou a psychickou koordinaci, vytrvalost, technické znalosti i cítění zvláště pro sportovní luky ať už reflexní, nebo kladkové, která jsou poměrně náročná a složitá zařízení.

Lukostřelba může střelci nabídnout mnohem víc než pouze sportovní zážitek z technicky dobře provedeného výstřelu a při přesném zamíření i zásahu do středu terče. Zážitek z dobrého zásahu je vzrušující a uspokojující také proto, že kvalitní sportovní luk je až neuvěřitelně přesná zbraň. Vždyť špičkoví lukostřelci ( a takové v Liberci máme ) dokáží na vzdálenost 70m zasáhnout téměř na sto procent žlutý střed, který odpovídá zásahu 10 a 9 při čemž desítka má průměr 12 cm a spolu s devítkou pak 24cm !!!

Přístup střelce k lukostřelbě a k vlastnímu výstřelu či chcete-li střeleckému „rituálu“ může být několikerý. Jsou výborní střelci a asi jich je většina, kteří jsou schopni při plnění náročných výcvikových plánů a tréninkových objemů pod vedením dobrých trenérů event. psychologů docílit až strojové přesnosti a dokonalého stereotypu bez jakýchkoli emocí. Někteří zase k tomuto sportu přistupují více řekl bych duchovně. Další pak svým pojetím jsou kombinací obou přístupů k vnímání lukostřelby. Přesto každý může přínést vynikající bodové výsledky, ale každý také přináší různé osobní vedle tělesných i duševní až duchovní prožitky a uspokojení. Zvlášť pokud některého střelce zaujme historie a filozofie východní asijské tradiční lukostřelby, kde se provozuje i v klášterech jako náboženský rituál, ( viz Zenová cvičení včetně lukostřeleckého umění), pak může pochopit hlubší význam vypouštění šípu - střely z luku s pomocí napnuté tětivy. Zvláště když si uvědomuje, že je to právě on, kdo tětivu napíná a dává šípu destatečnou energii a správný směr. V takové chvíli maximálního soustředění, odpoutání se od vnějšího světa a při hluboké koncentraci se může střelec dostat až do mírného transu, ve kterém je schopen zdánlivě bez velkého úsilí dosáhnout vynikajících výsledků. V takových momentech se také „vyrábí“rekordy. Je to moment, kdy se může dostavit pocit, že za vás střílí něco, nebo někdo jiný a že jste veden a ovládán čímsi v jiné dimenzi. Takový prožitek je fantastická aktivní ralaxace s blahodárnými účinky, které kvalitní relaxace přinášejí a posilují tělo u ducha.

A právě to je na lukostřelbě to nádherné až povznášející mimo jiné i proto, že se člověk může tomuto sportu věnovat prakticky celý život. V ČLS jsou registrovaní střelci od šesti do osmdesáti let!!

V Liberci 7.2.2010

Emil Weiss

 
© www.lukostrelbaliberec.cz - vytvořte si také své webové stránky